Artykuły

70-lecie Towarzystwa (1934-2004)

70 lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej (1934-2004)

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniu 22 maja 2004 roku. Sala Lustrzana Pałacu Habsburgów wypełniona była po brzegi. Zjechali się miłośnicy regionu z Żywiecczyzny oraz przedstawiciele Oddziałów z Warszawy, Krakowa, Porąbki i Gilowic oraz zaproszeni goście czyli przedstawiciele władz miasta, powiatu i parlamentarzyści.
Pod tablicami na siedzibie Towarzystwa i na żywieckiej dzwonnicy złożono wiązanki kwiatów. Kapelan Towarzystwa ks. kanonik Stanisław Kozieł odprawił w konkatedrze uroczystą mszę świętą, a homilię wygłosił ks. Studenski. Śpiewał Chór "Akord" pod batutą Tadeusza Trębacza.
Obrady uświetniał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Gronie" przy Zespole Szkół Rolniczych w Moszczanicy oraz ubrani w stroje góralskie i żywieckie niektórzy członkowie Towarzystwa.
Słowo wstępne wygłosił prezes Towarzystwa Józef Janoszek odwołując zebranych do materiałów merytorycznych zawartych w XXIII numerze Karty Groni, którą otrzymali w prezencie wszyscy uczestnicy uroczystości.
W specjalnie podjętej uchwale przyjęto, że uroczystość jubileuszowa jest pierwszą częścią zjazdu sprawozdawczo wyborczego, który odbędzie się we wrześniu.
Józefa Janoszka i Zofię Rączkównę Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Gdula udekorował Krzyżem Oficerskim OOP. Były tez krzyże złote, odznaczenia resortowe, miejskie, nagrody i upominki książkowe. Były życzenia i gratulacje ze strony gości. Burmistrz Miasta A. Szlagór i przewodniczący RM J. Kudłacik w liście skierowanym do zjazdu powiedzieli m.in.
"Jubileusz 70 lecia jest szczególną okazją, aby uświadomić sobie bogaty i niezwykle cenny dorobek Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, tworzony w godnej podziwu społecznej służbie swojemu Miastu i Regionowi Żywieckiemu. Imponujący dorobek wydawniczy, popularyzatorski, niezliczone prelekcje i konsultacje naukowe pogłębiające wiedzę o Żywcu, liczne prezentacje sztuki regionalnej, 45 letni dorobek Grupy Literackiej "Gronie", sławiącej miłość do naszej Ziemi w żywym słowie i 90 tomikach poezji to tylko niektóre z form aktywności członków Towarzystwa. Działalność Oddziałów Towarzystwa w Warszawie, Krakowie, Porąbce i Gilowicach - jako ambasadorów Żywiecczyzny w swoich środowiskach jest wspaniałą promocją zarówno naszego Miasta jak i Regionu, zapisującą się trwale i wzbogacającą nasze dziedzictwo kulturowe. Działalność Towarzystwa to długoletnia bezinteresowna praca społeczna ludzi nie liczących na profity materialne, związanych więzią przynależności do Ziemi Żywieckiej i otwartym sercem dla niej."
Po części oficjalnej w Kawiarni "Rycerskiej" odbyło się spotkanie towarzyskie w czasie którego wymieniano poglądy na nurtujące tematy.
Mówiąc o jubileuszu 70 lecia nie sposób nie wspomnieć o ludziach, którzy torowali mu drogę i prowadzili po kolejnych szczeblach drabiny rozwoju Towarzystwa. Z lat 30. ubiegłego stulecia kiedy powstawała Sekcja Miłośników Żywiecczyzny przy Towarzystwie Szkoły Ludowej przypomnieć należy Stanisława Szczotkę z Milówki, profesora - historyka, założyciela i redaktora kwartalnika "Gronie", autora pierwszego wydania Dziejopisu A. Komonieckiego i jego współtowarzysza, profesora żywieckich szkół średnich Michała Jeziorskiego, zamordowanego przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Lata wojny i powojnie aż do 1956 roku nie sprzyjały rozwojowi ruchu regionalnego ale parcie żywieckich regionalistów było tak duże, że udało im się zarejestrować Towarzystwo, tym razem już jako stowarzyszenie samodzielne, albowiem TSL po wojnie już się nie odrodziło.

 

« powrót do listy

Copyright © Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

projekt i wykonanie